top of page

Balneoterapie

Léčivá síla rašelinových koupelí byla lidem, s různými kožními problémy a potížemi pohybového aparátu, známa už od pradávna a pro svoji účinnost i často vyhledávána.   

Při výrobě produktů řady Balneo Therapy od firmy Biotherapy se využívá pouze rašelina uznaná jako léčivá, která se těží v přesné fázi huminifikace na rašeliništích v oblastech přírodních léčivých pramenů, ať teplých nebo chladných. Soli obsažené v minerálních pramenech, které rašeliniště napájí, prostupují rašelinovým substrátem, ve kterém se udržují v rozpustném stavu a napomáhají tak vzniku různých chemických reakcí. Působením minerálních solí na organickou hmotu rašeliny obsahuje různé kyseliny, např. huminovou, křemičitou, tříslovou, jantarovou, mravenčí, dále methylsalicyláty atd. Všechny tyto látky mají pozitivní vliv na náš organismus.

 

Detailní informační leták k balneoterapii nalezte zde.

Kliknutím na jednotlivé ikonky produktů se dostanete na stránku s jejich detaily s možností koupě.

Kompletní ceník všech našich produktů naleznete zde.

Co je to balneoterapie


Slovo balneoterapie je velice široký pojem, znamená lázeňskou léčbu. Jednou ze základních lázeňských procedur jsou léčivé koupele, a těch je v lázních nabízena celá řada, např.: rašelinné, sirné, uhličité, slatinné, minerální, aromatické, perličkové, bahenní.  V průběhu staletí byl terapeutickým koupelím přisuzován preventivní, léčebný a podpůrný účinek ke zlepšení celkového stavu těla a duše. Léčebné koupele zahrnující použití teplé a studené vody na tělo jsou dokumentovány od dob starého Říma.


Bahenní koupele se střední ve Evropě používají již 200 let převážně k léčbě artritidy a gynekologických potíží. Intenzivní studium chemických vlastností rašeliny začalo v průběhu druhé poloviny 19. století. Brzy vyšlo najevo, že impozantní vynikající výsledky bahenních koupelí spočívají v absorpčních vlastnostech různých látek, a v souvislosti s tímto zjištěním byla zahájena výroba rašelinných výtažků, které se používaly jako přísady do koupelí. 
 

Dříve bylo možné účinky rašelinných koupelí využívat výhradně v lázeňských střediscích. Nyní si můžete rašelinou koupel připravit
i doma, díky řadě Balneo Therapy.

 

Proč rašelina?

Rašelinná terapie využívá to nejlepší z přírodních složek, tj. zem a vodu v kombinaci s klimatickými faktory. Rašelina je zemina přírodního původu, která se vytvářela zvláštním anaerobním rozkladným procesem (humifikace) převážně ze zbytků odumřelých rašeliništních rostlin potopených následkem geologických a klimatických změn před 40 000 lety.

Při výrobě produktů řady Balneo Therapy se využívá pouze rašelina ze schválených přírodních léčivých zdrojů, která se těží
v přesné fázi huminifikace na rašeliništích v oblastech přírodních léčivých pramenů, teplých nebo chladných. Soli obsažené
v minerálních pramenech, které rašeliniště napájí, prostupují rašelinovým substrátem, ve kterém se udržují v rozpustném stavu
a napomáhají tak vzniku různých chemických reakcí. Působením minerálních solí na organickou hmotu rašeliny vznikají různé kyseliny, např. huminová, křemičitá, tříslová, jantarová, mravenčí, dále methylsalicyláty atd. Všechny tyto látky mají pozitivní vliv na náš organismus.

Rašelinná hypertermická terapie zastává významnou roli v detoxifikaci organismu. Lokální a systémové hojivé účinky rašelinné koupele pomáhají zesilovat samoozdravný potenciál těla a normalizují tělesné systémy a rytmy. Tato vlastnost činí z balneoterapie jednu z nejvýznamnějších technik minulosti, současnosti i budoucnosti z hlediska zdraví lidské populace. 

Jak balneoterapie léčí?

Účinky léčivých koupelí se odvíjí od druhu koupele a přísady, která je pro ni používána. Rašelina je svým kyselým složením výjimečná pro své výjimečné regenerativní a zároveň detoxikační účinky. Současné rašelinové balneopřípravky se používají u celé řady různých onemocnění a zranění. 


Lidský organismus je vystavován zatěžujícím podmínkám (v podmínkách nepřetržité klimatizace, umělého osvětlení, škodlivého znečištění ovzduší, při práci v nočních směnách, psychosociálnímu stresu, atd.). Každý den jsme vystaveni bezpočtu toxinů
z okolního prostředí, které jsou přítomny ve vodě, v zemi, ve vzduchu i v potravinách. Toxicita oslabuje náš imunitní systém, ovlivňuje naše kognitivní funkce a může vyvolávat různé kožní reakce a choroby. Toxiny se hromadí v našich tkáních a orgánových systémech, zhoršují jejich správnou funkci a dokonce způsobují buněčnou smrt a mutace buněk. Potřeba zajistit prevenci nemocí
a udržet a rozvíjet zdraví a rovnováhu těla a duše se neustále zvyšuje. Detoxifikace má tedy zásadní význam. 


Rašelinná hypertermická terapie (rašelinná teplá koupel) zastává významnou roli v detoxifikaci organismu. Lokální a systémové hojivé účinky balneoterapie pomáhají zesilovat samoozdravný potenciál těla a normalizují tělesné systémy a rytmy. Kromě všeobecných detoxifikačních účinků se bahenní hypertemická terapie vyznačuje řadou dalších blahodárných účinků na lidský organismus - zajišťuje rychlejší hojení, úlevu od bolesti a rychlejší návrat k běžným denním aktivitám.

Rašelinné koupele Balneo Therapy 
• podporují cirkulaci tělních tekutin v podkoží
• posilují imunitní systém
• umožňují svalovou regeneraci
• přinášejí úlevu od bolesti
• napomáhají odbourávání tukových buněk v podkoží
• zpomalují projevy stárnutí
• působí detoxikačně, regeneračně, hydratačně

Pomáhají při léčbě:

• bolestivých syndromů
• degenerativních procesů pohybového ústrojí
• kožních problémů
• zánětlivých procesů
• poruch látkové výměny organismu

Mezi další indikace tedy patří:

• migrény
• stres
• celková únava po sportu
• únava po pracovním zatížení
• namožení svalů a kloubů

Přírodní rašelinový extrakt do koupele s obsahem aromatických elixírů ze 100% přírodních esenciálních olejů.

 

Rašelina je zemina přírodního původu, která se vytvářela zvláštním anaerobním rozkladným procesem (humifikace) převážně ze zbytků odumřelých rašeliništních rostlin potopených následkem geologických a klimatických změn před 40 000 lety.

Rašelina byla jedním z přirozených léčebných prostředků, které ve volné přírodě využívaly jak lidé, tak i zvěř při různých kožních problémech a potížích pohybového aparátu. V balneo terapii (latinsky balneum -lázně) - koupelích, zábalech a obkladech - má rašelina tedy své místo a její prospěšnost je prověřena generacemi.

bottom of page